ΚΑΚΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΑΛΛΑ ΝΙΚΗΣΕ Η ΘΗΒΑ ΤΟ ΔΙΣΤΟΜΟ ΜΕ 1-0

Άλλη μια νίκη έκανε η Θήβα το Σάββατο απέναντι στην πολύ καλή ομάδα του Διστόμου. Η Θήβα σε αυτό το παιχνίδι κέρδισε με 1-0 με γκολ του Παναούλη στο 23ο λεπτό, όταν ο τερματοφύλακας του Δίστομου Σταθάς εκτίμησε λάθος τον πορεία της μπάλας και έχασε την φάση και ο Παναούλης την έστειλε στο βάθος της εστίας του.
Η Θήβα σε αυτό το ματς εμφανίστηκε κάτω του μετρίου και αυτό συνέβαλε λίγο ο βαρύς αγωνιστικός χώρος και η κούραση, πάντως το τέλος ήταν καλό αφού οι βαθμοί είναι πολύτιμοι και στόχος ήταν οι τρεις βαθμοί.
Το Δίστομο μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και έχασε αρκετές ευκαιρίες με τον Γάτσο να ανοίξει το σκορ στο πρώτο ημίχρονο. Στο 17ο λεπτό το πολύ καλό σουτ του Γάτσου το απέκρουσε ο Λυμπερίου ενώ Θήβα έχασε δυο πολύ καλές ευκαιρίες με τον Τσακανίκα στο 19ο και στο 20ο  λεπτό το πρώτο σουτ πέρασε άουτ ενώ το δεύτερο σουτ από πλάγια δεξιά απέκρουσε ο τερματοφύλακας. Μετά το γκολ που πετυχε η Θήβα ο Νικολάου θα μπορούσε να ισοφαρίσει στο 25ο και 30ο λεπτό στην πρώτη περίπτωση με σουτ ενώ στην δεύτερη την πολύ καλή και δυνατή κεφαλιά απέκρουσε ο Λυμπεριου.
Στο δεύτερο ημίχρονο το Δίστομο μπήκε αποφασισμένο να φέρει στα ισα το ματς χωρίς να καταφέρει αφού η Θήβα είχε σε πολύ καλή μέρα τον Λυμπερίου και έβγαλε όλες τις δύσκολες φάσεις. Ο ΑΟ ΘΗΒΑ έκανε μόνο άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και δεν μπορούσε να κρατήσει την μπάλα στα χαφ με αποτέλεσμα το Διστομο να ανανεώνει τις επιθέσεις του. Στο 55ο λεπτό το σουτ Μανόπουλου πέρασε λίγο άουτ ενώ σε δυο περιπτώσεις ο Λυμπερίου απέκρουσε σωτήρια τα σουτ του ιδίου ποδοσφαιριστή του Δίστομου στο 65ο και 85ο λεπτό. Η Θήβα απείλησε μόνο στο 58ο λεπτό με ένα σουτ από πλάγια του Χρήστου ενώ στο 80ο λεπτό αποβλήθηκε σωστά με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Χρυσικός. Από την Θήβα διακρίθηκαν οι Τσέλλος Παναούλης και Λυμπερίου. Από τον Αμβρυσσέα Διστόμου διακρίθηκαν οι Σταθάς, Γάτσος και Νικολάου. Πολύ καλή η διαιτησία του Μιχαηλίδη και των βοηθών του Φλώτσιου και Κατσιφή.
Σίγουρα η ομάδα ήταν κακή αλλά εμείς βλέπουμε το ποτήρι μισογεμάτο αφού όπως έχουμε πει τα παιδιά από τις ακαδημίες κερδίζουν τις εντυπώσεις ενώ σε 11 αγωνιστικές η ομάδα έχει 8 νίκες και 3 ήττες και αν δεν είχε το -6 θα ήταν στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Τέλος να πούμε ότι ο πρόεδρος του ΑΟ ΘΗΒΑ Κωνσταντίνος Χαλβατζής έκρουσε τον κώδωνα του κινδύνου και είπε ότι αν η επίσημη ομάδα της πόλης δεν στηριχτεί πρωτίστως από τον κόσμο και μετά από τους φορείς της πόλης ο ΑΟ ΘΗΒΑ δεν θα υπάρχει αφού κάποιοι ρομαντικοί του ποδοσφαίρου δεν φτάνουν και θα εκλείψουν.
ΑΟ ΘΗΒΑ: ΛΥΜΠΕΡΙΟΥ, ΠΑΝΑΟΥΛΗΣ, ΠΑΠΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ, ΡΟΥΠΑΚΑΣ, ΤΣΑΚΑΝΙΚΑΣ, ΧΡΥΣΙΚΟΣ, ΧΡΗΣΤΟΥ(90ο ΞΑΝΘΟΣ), ΤΣΕΛΛΟΣ, ΓΚΑΡΑΝΗΣ(80ο ΒΑΡΘΑΛΑΜΗΣ), ΑΝΥΦΑΝΤΗΣ, ΜΙΧΑΛΑΣ(60ο ΤΡΙΚΑΛΙΤΗΣ). ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΜΠΟΥΤΣΙΚΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ.
ΑΜΒΡΥΣΣΕΑΣ ΔΙΣΤΟΜΟΥ: ΣΤΑΘΑΣ, ΣΚΑΓΙΑΚΟΣ, ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ Ι(80ο ΛΕΜΟΝΗΣ), ΜΠΟΥΡΑΣ, ΣΑΒΒΙΔΗΣ(46ο ΜΠΑΛΝΤΑΣ), ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ Γ, ΦΙΛΙΠΠΟΥ, ΓΑΤΣΟΣ, OLLDASHI, ΝΙΚΟΛΑΟΥ, ΜΑΝΟΠΟΥΛΟΣ. ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ: ΜΑΡΤΙΝΑΙΟΣ
ΠΗΓΗ ΦΩΤΟ: VIOTIKI MPALA & THIVA SPOR