ΤΕΛΙΚΟΣ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΒΟΙΩΤΙΑΣ ΠΑΟΚ ΚΟΚΚΙΝΟΥ-ΑΟ ΘΗΒΑ! ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΤΕΛΙΚΩΝ ΤΟΥ ΑΟ ΘΗΒΑ ΚΑΙ ΔΩΡΕΑΝ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΟΥ ΦΙΛΑΘΛΟΥΣ!

Ο 41ος τελικός είναι γεγονός έχουν μείνει 48 ώρες για να μπουν οι δύο Βοιωτοί μονομάχοι στην διεκδίκηση του κυπέλλου. Την Τετάρτη στον Άγιο Σπυρίδωνα στις 15:00 ΠΑΟΚ ΚΟΚΚΙΝΟΥ-ΑΟ ΘΗΒΑ με έπαθλο την κούπα.
Ο ΠΑΟΚ ΚΟΚΚΙΝΟΥ παίζει για πρώτη φορά στην ιστορία του τελικό κυπέλλου Βοιωτίας ο ΠΑΟΚ απέκλεισε για να φτάσει στον τελικό τις ΠΛΑΤΑΙΕΣ με σκορ 5-6 στα πέναλτι, την ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΟΙΝΟΦΥΤΩΝ με σκορ 1-3 και τον ΠΑΟΚ ΚΥΡΙΑΚΙΟΥ με σκορ 2-1.
Ο ΑΟ ΘΗΒΑ έχει αγωνιστεί σε 14 τελικούς και την Τετάρτη θα είναι ο 15ος και μετρά 9 κατακτήσεις και είναι ο πολυνίκης του θεσμού. Να πούμε ότι είναι 2ος σερί τελικός για την ομάδα μας αφού πέρσυ ήταν φιναλίστ απέναντι στον Α.Σ.Α. ΠΑΡΝΑΣΣΟΥ όπου είχε ηττηθεί με σκορ 3-0.
Ο ΑΟ ΘΗΒΑ προκρίθηκε στον τελικό δίνοντας όλα τα παιχνίδια εκτός έδρας και αντιμετώπισε ίσως τις πιο δυνατές ομάδες της Βοιωτίας. Στον πρώτο γύρο αντιμετώπισε τον περσυνό κυπελλούχο τον Α.Σ.Α. ΠΑΡΝΑΣΣΟΥ και κέρδισε  με σκορ 1-0 με γκολ του Κατσογιάννη στις καθυστερήσεις. Τον 2ο γύρο τον πέρασε χωρίς αγώνα και στα προημιτελικά αντιμετώπισε στο Καπαρέλλι τον πάντα δυνατό στην έδρα του ΚΙΘΑΙΡΩΝΑ και τον απέκλεισε με σκορ 2-1 με γκολ των Κουτσοδήμου και Μπινιάκου. Στον ημιτελικό βρέθηκε αντίπαλος με την ΕΝ. ΑΣΠΡΑ ΣΠΙΤΙΑ-ΑΝΤΙΚΥΡΑ όπου ο ΑΟ ΘΗΒΑ σε έναν ημιτελικό διαφήμιση για το ποδόσφαιρο για το θέαμα που πρόσφεραν οι ομάδες επικράτησε στην παράταση με σκορ 3-2 με δύο γκολ του Κατσογιάννη και ένα του Μπινιάκου
Όλοι οι τελικοί του ΑΟ ΘΗΒΑ:
1974-1974 ΔΑΦΝΗ ΕΡΥΘΡΩΝ-ΘΗΒΑ 2-1
1978-1979 ΘΗΒΑ-ΟΡΧΟΜΕΝΟΣ 2-1
1979-1980 ΘΗΒΑ-ΕΡΚΥΝΑ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ 0-0, 0-0, 14-13(ΠΕΝΑΛΤΙ)
1981-1982 ΘΗΒΑ-ΟΡΧΟΜΕΝΟΣ 3-1
1988-1989 ΚΙΘΑΙΡΩΝΑΣ ΚΑΠΑΡΕΛΛΙΟΥ-ΘΗΒΑ 1-1,1-1,5-4(ΠΕΝΑΛΤΙ)
1989-1990 ΘΗΒΑ-ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ 2-0
1990-1991 ΘΗΒΑ-ΠΑΝΓΕΩΡΓΙΚΟΣ 0-0, 3-0
1991-1992 ΘΗΒΑ-ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ 2-1
1993-1994 ΘΗΒΑ-ΑΝΤΙΚΥΡΕΑΣ  4-0
1994-1995 ΟΡΧΟΜΕΝΟΣ-ΘΗΒΑ 0-0 1-1 4-3(ΠΕΝΑΛΤΙ)
1995-1996 ΘΗΒΑ-ΠΑΝΓΕΩΡΓΙΚΟΣ  1-0
2002-2003  ΕΠΑΜΕΙΝΩΝΔΑΣ ΛΕΥΚΤΡΩΝ-ΘΗΒΑ 2-0
2003-2004 ΘΗΒΑ-Α.Σ.Α. ΠΑΡΝΑΣΣΟΥ 2-0
2005-2006 ΟΡΧΟΜΕΝΟΣ-ΘΗΒΑ 1-1,3-1
2013-2014 Α.Σ.Α. ΠΑΡΝΑΣΣΟΥ-ΘΗΒΑ 3-0
2014-2015 ΠΑΟΚ ΚΟΚΚΙΝΟΥ-ΘΗΒΑ?
 Τέλος να θυμίσουμε ότι ο ΑΟ ΘΗΒΑ βάζει δωρεάν λεωφορείο για τους φιλάθλους που θέλουν να παρακολουθήσουν τον τελικό. Πληροφορίες και δήλωση συμμετοχής στα τηλέφωνα: 6975563969 & 6932667312