ΝΙΚΗΣΕ Η ΘΗΒΑ ΤΟΝ ΦΩΚΙΚΟ ΜΕ 2-1

Σε ένα παιχνίδι χωρίς πολλές φάσεις η Θήβα νίκησε τον φωκικο με 2-1.στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού ο Φωκικός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και η Θήβα φαινόταν μουδιασμένη. Αυτό φάνηκε με το καλημέρα στο 4 λεπτό ο Φροξυλιάς εκτέλεσε φάουλ από αριστερά και ο Κωστόπουλος εντελώς μόνος έπιασε ένα πολύ δυνατό πλασέ από πλάγια δεξιά αλλά έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Τσίμα 6 θα μπορούσε να είχε προηγηθεί η Θήβα με τον Παναγιωτόπουλο όταν από ένα λάθος που έκανε το κέντρο της άμυνας του Φωκικού έγινε κάτοχος της μπάλας και βγήκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα Βαλσαμάκη αλλά ο τελευταίος του αρνήθηκε να χρηστεί σκόρερ αφού απέκρουσε το πολύ δυνατό σουτ. Όσο περνούσε χρόνος οι παίχτες της Θήβας έβρισκαν τα πατήματα τους μέσα στο γήπεδο και στο 12 λεπτό ο Νταλάκας άνοιξε το σκορ με υπέροχη απ ευθείας εκτέλεση φάουλ έξω από την μεγάλη περιοχή και έκανε το 1-0 για την Θήβα. Ο Φωκικός κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα στο 25 ύστερα από φάουλ που εκτέλεσε ο Φροξυλιάς και με πολύ δυνατή καρφωτή κεφάλια ο Δημήτρης έκανε το 1-1, με τον ίδιο τρόπο μετά από πέντε λεπτά ο Καρύδης στο 30 έχασε μια σημαντική ευκαιρία να βάλει την Θήβα και πάλι μπροστά στο σκορ ύστερα από την πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ του Κωτσαλά την πολύ δυνατή κεφάλια την μπλόκαρε ο Βαλσαμάκης .Το ημίχρονο βγήκε χωρίς άλλη φάση αφού κυριάρχησε το παρά πολύ δυνατό παιχνίδι κέντρου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε στο ίδιο μοτίβο πι πολύ δυνατές μονομαχίες και 47 ο Δράμπαλης πρόλαβε τον Φροξυλιά που έβγαινε μόνος του απέναντι του ύστερα από ένα λάθος που έγινε στα χαφ από τους παίχτες της Θήβας αλλά τον τελευταίο λογά τον είχε η Θήβα όταν ο Καλογερής τρύπησε την άμυνα του Φωκικού από αριστερά όταν κέρδισε την κόντρα από τον Χαλούλο και έκανε το 2-1 στο 50. Ο Φωκικός προσπάθησε να ισοφάριση το ματς χωρίς επιτυχία αφού η μονή φάση που έκανε ήταν στο 66 όταν ο Μπουλούλης έκανε μια παρά πολύ ωραία σέντρα με αποδεκτή τον Νικόλτση και αυτός έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Δράμπαλη μέσα από την μικρή περιοχή. Τα υπόλοιπα 25 λεπτά του παιχνιδιού κύλησαν χωρίς να γίνει κάτι αξιόλογο αφού κυριάρχησε η δύναμη στο κέντρο.

Σε γενικές γραμμές έγινε ένα παιχνίδι που κυριάρχησε η δύναμη ενώ και οι δυο ομάδες απειλούσαν από στημένες φάσεις. Από την Θήβα πολύ καλή απόδοση είχαν οι Καρύδης Μεθενίτης Καλογερής και Σταματέας ενώ από τον Φωκικό οι Χαλούλος Σιακάς και Φροξυλιάς

Θήβα: Τσίμας (45 Δράμπαλης) Τσέλος (70 Λάμπρου) Φέκας (60 Μαντάς) Καρύδης Σταματέας Μεθενίτης (81 Κοξαράκης) Κωτσαλάς (81 Μπατσούλης) Χατζάκης Καλογερής (50 Γκαράνης) Νταλάκας (75 Σταμέλος) Παναγιωτόπουλος (65 Ανέστης). Προπονητής :Ιωάννης Πούλος

Φωκικός : Βαλσαμάκης (45 Μαρουλής) Χαλούλος Δημήτρης Κωστόπουλος Δημητρίου Δήμας (65 Μπουλούλης) Σιακάς (50 Σκαρίμπας) Ταμπάκης (21 Βαβάτσικος) Φροξυλιάς (66 Καλλέργης) Στοικός Νικόλτσης. Προπονητής :Μιχάλης Κασάπης