ΣΕ ΕΝΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΜΑΤΣ ΗΤΑΝ ΣΑΝ ΕΠΑΙΖΕ ΣΕ ΕΚΤΟΣ Ο ΑΟ ΘΗΒΑ!

Ντέρμπι με τα όλα του το Σάββατο στο δημοτικό στάδιο της Θήβας δυνατές μονομαχίες και γκολ η ομάδα μας αν και έπαιξε πολύ καλό ποδόσφαιρο δεν κατάφερε να κερδίσει τον Κιθαιρώνα. Το τελικό σκορ ήταν ΑΟ ΘΗΒΑ 1 – ΚΙΘΑΙΡΩΝΑΣ 3. Για το ματς θα τα πω επιγραμματικά η Θήβα έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 1ο λεπτό με τον Χρήστου όταν βγήκε τετ α τετ ύστερα από κάθετη του Ανυφαντή αλλά απέκρουσε ο Γερρογιάννης. Στο 5ο λεπτό ο Τσοπανέλης άνοιξε το σκορ με κοντινό πλασέ ύστερα από φάουλ που χτύπησε ο Καραμπετιάν. Η Θήβα ισοφάρισε με τον Παναούλη στο 12ο λεπτό με δυνατό σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή. Το ημίχρονο έκλεισε ισόπαλο 1-1.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκινά με τις καλύτερες προϋποθέσεις όταν στο 55ο λεπτό ο Ανυφαντής βγαίνει φάτσα με το Γερογιάννη ύστερα από κάθετη του Γκαράνη αλλά ο τερματοφύλακας του Κιθαιρώνα του λέει όχι. Στο 63ο λεπτό ο Τσοπανελης έχασε σπουδαία ευκαιρία να βάλει μπροστά στο σκορ τον Κιθαιρώνα όταν βγήκε απέναντι από τον Λυμπερίου αλλά ο έμπειρος γκολκίπερ έκανε μια πάρα πολύ ωραία απόκρουση στο δυνατό σουτ. Στο 70ο λεπτό Κιθαιρώνας κέρδισε πέναλτι το οποίο έκανε ο Παναούλης πάνω στον Σταμέλο και μετέτρεψε σε γκολ ο Τσοπανέλης στην ίδια φάση έπρεπε ο Σταμελος να δει την κόκκινη κάρτα αφού έσπρωξε και έριξε κάτω τον Παναούλη αλλά ο διαιτητής του έβγαλε κίτρινη κάρτα. Στο 80ο λεπτό ο Τσοπανέλης έκλεισε το σκορ κάνοντας το τελικό 1-3 με έξυπνο πλασέ όταν από λάθος της άμυνας της Θήβας βγήκε απέναντι στον Λυμπεριου.
Καλύτεροι από τον ΑΟ ΘΗΒΑ Τσέλλος, Ανυφαντής, Γκαράνης, Παναούλης. Από τον ΚΙΘΑΙΡΩΝΑ Γερογιάννης, Καραμπετιάν, Τσοπανέλης. Στο δια ταύτα η Θήβα είχε τις ευκαιρίες αλλά ο Κιθαιρώνας τα γκολ. Μέτρια η διαιτησία του Μιχαηλίδη και των βοηθών του Σέμου και Κουτσοδήμου.
Πάμε στα σοβαρά τώρα η Θήβα έπαιζε εντός έδρας αλλά το γήπεδο ήταν γεμάτο με φιλάθλους του Κιθαιρώνα. Ένα ματς ντέρμπι και ο κόσμος έχει γυρίσει για άλλη μια φορά την πλάτη στην ομάδα. Που είναι όλοι αυτοί που έλεγαν ότι τους έφταιγε ο Λυμπερόπουλος ο Βυλλιώτης ο Μπαρακάκος ο Χατζησταμάτης και οσοι ασχολήθηκαν με την ομάδα. Όλοι έκαναν πέρα αλλά και πάλι γυρνάτε την πλάτη στην ομάδα αφού νόμιζαν κάποιοι ότι έφταιγαν αυτοί. Καινούργια άφθαρτη διοίκηση και ο κόσμος δεν στηρίζει την ομάδα αργά η γρήγορα θα φύγουν και αυτοί. Όλοι φώναζαν να φύγουν οι παλιές διοικήσεις για να γυρίσει ο κόσμος στο γήπεδο τελικά τίποτα αφού και στις συνελεύσεις δεν έρχονταν ούτε αυτοί που φώναζαν. Στην αγορά και σε διάφορα BLOG λοιδορήθηκαν άνθρωποι και υπολήψεις. Όσοι έρχονται από αυτούς που φώναζαν έρχονται για να κρίνουν τον προπονητή ακόμα και στα σωστά ή ακόμα και να χαρούν διότι έχασε η ομάδα! Ακόμα και οι φορείς της πόλης  αδιαφορούν και δεν μπορούν να καταλάβουν ότι με την ομάδα ακούγετε  και η πόλη και όσο ποιο ψηλά τόσο ποιο καλά τρανό παράδειγμα η Λειβαδιά. Το ερώτημα είναι ένα ο κόσμος θέλει την ομάδα ;
ΑΟ ΘΗΒΑ: ΛΥΜΠΕΡΙΟΥ, ΠΑΝΑΟΥΛΗΣ(64ο ΒΑΡΘΑΛΑΜΗΣ), ΑΓΟΡΑΣΤΟΣ, ΡΟΥΠΑΚΑΣ, ΤΣΑΚΑΝΙΚΑΣ, ΧΡΥΣΙΚΟΣ, ΧΡΗΣΤΟΥ, ΤΣΕΛΛΟΣ, ΓΚΑΡΑΝΗΣ, ΑΝΥΦΑΝΤΗΣ(85ο ΤΡΙΚΑΛΙΤΗΣ), ΜΙΧΑΛΑΣ(52ο ΓΙΟΥΒΑΝΑΚΗΣ). ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ: ΜΠΟΥΤΣΙΚΟΣ
ΠΑΣ ΚΙΘΑΙΡΩΝΑΣ: ΓΕΡΟΓΙΑΝΝΗΣ, ΚΑΛΑΝΤΖΗΣ, ΣΑΡΓΙΩΤΗΣ, ΠΑΠΑΣΤΑΜΑΤΗΣ, ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ, ΚΑΡΑΜΠΕΤΙΑΝ, ΦΙΛΗΣ(87ο ΖΕΡΙΚΙΩΤΗΣ), ΚΟΥΤΣΟΔΗΜΟΣ, ΣΤΑΜΕΛΛΟΣ, ΤΣΟΠΑΝΕΛΗΣ(88ο ΚΑΛΑΝΤΖΗΣ Μ), ΣΤΥΛΙΑΝΟΥ(82ο ΠΡΙΦΤΗΣ). ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ: ΖΑΓΑΡΙΤΗΣ
ΠΗΓΗ ΦΩΤΟ: THIVA SPOR & VIOTIKI MPALA